Popularność, jaką od lat cieszą się kute ogrodzenia, bramy oraz furtki nie słabnie i doskonale oddaje zalety tego rodzaju konstrukcji. W czasach, gdy płoty ze stali dostępne są na masową skalę i sprzedawane m.in. w marketach budowlanych, wielu z nas poszukuje czegoś nieszablonowego. Dobrym pomysłem okazuje się zlecenie opłotowania na indywidualne zamówienie. Przedstawiamy najciekawsze wzory ogrodzeń kutych i podpowiadamy, jak dopasować design płotu do charakterystyki architektonicznej budynku oraz wyglądu posesji.
Jakie ogrodzenie do klasycznej zabudowy?
W przypadku płotów kutych zdarza się, że ogrodzenie swoją finezją przyćmiewa budynek i całą posesję. Tradycyjna architektura sprzyja bardziej wyszukanym formom i zastępowaniu prostych prętów fantazyjnymi zawijasami. W zestawieniu z klasyczną bryłą budynku, stylizowanego na dworek polski lub willę, tego rodzaju wzór ogrodzenia kutego komponować się będzie doskonale. Jednym z najczęściej spotykanych elementów ozdobnych w przypadku kutych ogrodzeń są z pewnością motywy owocowe oraz kwiatowe, które delikatnie i zarazem dobitnie podkreślają prestiż lokalizacji.
Przy budynkach o klasycznej charakterystyce znacznie lepiej niż przy nowoczesnej zabudowie, prezentują się również wszelkiego rodzaju fale, oraz przęsła o nieregularnej wysokości. Często spotykanym akcentem są tu również ażurowe ozdoby, a także specjalne wykończenie każdego pręta dodatkowym elementem w kształcie liścia, grotu strzały, rozety lub innego ornamentu. Tradycyjna architektura sprzyja łączeniu elementów metalowych: bram, furtek czy przęseł z murowanymi podmurówkami oraz słupami. Takie zestawienie prezentować się będzie bardzo elegancko i jednocześnie podkreśli trwałość całego ogrodzenia.
Ciekawe wzory ogrodzeń kutych do nowoczesnej zabudowy
Współczesne trendy w architekturze zewnętrznej to przede wszystkim minimalistyczna bryła oraz dość chłodny i surowy design. W przypadku takich konstrukcji właściciele rzadko sięgają po fantazyjne wzory ogrodzeń kutych, ponieważ ich wyrafinowana estetyka przesadnie kontrastuje z prostotą budynku. W takim przypadku najbezpieczniej będzie sięgnąć po pozbawione bogatych zdobień projekty, które nawiązują swoim minimalizmem do architektury obiektu. W cenie będą więc np. proste pręty o jednakowej wysokości czy wszelkiego rodzaju geometryczne formy.
Aby uniknąć przytłaczającego efektu i skorelować „lekkość” nowoczesnej bryły z charakterem ogrodzenia, warto zrezygnować również z ciężkiej, kamiennej lub ceglanej podmurówki. Żeliwne lub stalowe słupy oraz wsporniki stanowią w tym przypadku lepsze rozwiązanie, wpisując się w koncepcję architektoniczną całej inwestycji. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której ogrodzenie swoją bogatą estetyką zdominuje budynek, zachowując harmonię oraz estetyczną symetrię.